Smok Wawelski

gra planszowa smok wawelski pudełko front

Liczba graczy: 2-4
Sugerowany wiek: 4 lat +
Szacowany czas gry: 15 minut
Wydawca w Polsce: Granna
Data wydania: 2019 rok
Autor: Łukasz M. Pogoda

Smok Wawelski to kolejna produkcja wydawnictwa Granna z serii „Legendy Polskie”. Dlatego co oczywiste jest to gra oparta na dobrze wszystkim znanej legendzie o tytułowym smoku. To bardzo prosty, lekki i przyjemny tytuł, odwzorowujący kluczowy motyw legendy w zabawny sposób. Osobiście dalibyśmy tej grze przedział wiekowy zamknięty np. 4 – 8 lat lub na opakowaniu mogłaby widnieć informacja „Do zabawy rodziców z małymi dziećmi” lub coś w ten deseń, gdyż prostota tego tytułu starszych graczy bardzo szybko znudzi, zaś maluchy z pewnością nie raz będę chciały powtórzyć partię.

gra planszowa smok wawelski rozgrywka

O co chodzi w tej grze?

Zadaniem graczy jest uratowanie rycerzy walczących ze smokiem (a właściwie siedzących już na jego ogonie 😉 ) a przy okazji zgodnie z treścią legendy musimy nakarmić smoka odpowiednią ilością naładowanych siarką zwierzaków – brzmi może lekko strasznie, ale całość oprawy gry jest wykonana na wesoło – dzieci nie będą mieć traumy 😉 Wygrywa gracz, który spowoduje w swojej rundzie, że smok padnie (dosłownie 🙂 ) – co też jest pewnym uatrakcyjnieniem dla młodszych graczy.

gra planszowa smok wawelski komponenty

Jakość wykonania:

Pudło zaprojektowano bardzo starannie, grafiki są ładne, nasycone kolorystycznie i zdecydowanie przyciągają oko nie tylko dzieci. Wszystkie elementy gry są solidne i również wizualnie atrakcyjne. Nie ma tu budżetowych rozwiązań. Instrukcja do gry wydana jest w formie małej broszury, również spójnej graficznie z całością pudełka. Napisana jest w sposób zrozumiały i przyjemny w odbiorze. Fajnym motywem jest przytoczenie na dwóch pierwszych stronach treści legendy o Smoku Wawelskim – można przeczytać dziecku aby dobrze poznało legendę.

gra planszowa smok wawelski pudełko i instrukcja

Rozgrywka:

Już po kilku grach widać, że czas rozgrywki podany na opakowaniu (15 minut) jest mocno przeszacowany. Nasze rozgrywki w 3-4 osoby zamykały się w ok. 4-5 minutach. Praktycznie cały mechanizm gry oparty jest na losowości, ale nie możemy oczekiwać niczego innego kierując grę do grupy zaczynającej się 4 roku życia – dlatego tak naprawdę, kto wygra zależy mocno od przypadku. Ciekawym rozwiązaniem jest właśnie motyw nakarmienia smoka aby upadł pod ciężarem zjedzonych zwierząt. Zdejmowanie rycerzy przebiega bardzo łatwo i nie wymaga to chirurgicznej precyzji. Młodsze dzieci nie powinny mieć problemu z samodzielnym graniem po wyjaśnieniu zasad gry i jednej grze z dorosłym.

Podsumowanie:

Gra z serii Legendy polskie: Smok Wawelski jest niezwykle prostą grą zręcznościową zarówno pod względem mechaniki rozgrywki jak i elementu strategicznego, którego właściwie w niej nie ma – ale pamiętajmy i przypomnę to raz jeszcze, to gra dla najmłodszych i to główna grupa docelowa tego tytułu. Jest to dobry tytuł aby rodzice mogli się pobawić z maluchami, gdyż nie zdążą się znużyć – gra przebiega dynamicznie – rzut kostką, wykonanie akcji, następny gracz i tak, aż do czyjegoś zwycięstwa – do tego jest bardzo krótka. Biorąc pod uwagę cenę rynkową tego tytułu na dzień pisania recenzji jest to ok. 30 złotych w sieci z wliczoną wysyłką można tę grę dodać do swojej kolekcji jeśli mamy małego berbecia w domu, którego chcemy wychować docelowo na fana planszówek 🙂

Smok Wawelski otrzymuje od nas ocenę:

6,0 / 10

( dobra gra dla najmłodszych )

Za przekazanie gry do recenzji i związaną z tym odwagę 🙂 dziękujemy wydawnictwu GRANNA

gra planszowa król popiel pudełko front

Król Popiel

gra planszowa Szarlatani Z Pasikurowic pudełko front

Szarlatani z Pasikurowic