Liczba graczy: 2-6
Sugerowany wiek: 6 lat +
Szacowany czas gry: 20 minut
Wydawca w Polsce: Granna
Data wydania: 2019 rok
Autor: Andrey Kolupaev
Figur Figle to ciekawie i kreatywnie wymyślona gra karciana, w której liczy się nie tylko nasza spostrzegawczość ale również refleks. Zdecydowanie jest to tytuł, który doceni każdy miłośnik Dobbli. Można w nią grać swobodnie z dziećmi bez potrzeby „dawania forów” a wręcz to Wy dorośli będziecie o nie po kilku rozgrywkach błagać młodszych graczy 🙂 Poważnie.
O co chodzi w tej grze?
Gracze wykładają na środek stołu pojedynczą kartę na której widoczny jest jakiś obrazek złożony wyłącznie z figur geometrycznych i w zależności od wariantu rozgrywki (a są trzy) muszą określić lub oszacować czego jest najwięcej na widocznej karcie, jakiej ewentualnej figury brak czy co przedstawia utworzony z figur obraz. Kto udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi wygrywa.
Jakość wykonania:
Pudełko gry nie budzi u mnie żadnych zastrzeżeń – jest solidnie wykonane. Grafika frontowa jest atrakcyjna wizualnie oraz spójna z pozostałymi motywami widocznymi na pudełku. Instrukcja jest czytelna, poręczna i dobrze wyjaśnia zasady rozgrywki. Karty biorąc pod uwagę sposób w jaki musimy się nimi posługiwać w trakcie gry są wykonane z wystarczająco grubego papieru. Grafiki na kartach mają żywe barwy i również ładnie się prezentują.
Rozgrywka:
Gra składa się z trzech wariantów, w których operujemy na określone sposoby kartami za co zdobywamy punkty. Generalnie całość rozgrywki odbywa się wokół wykładanych na stół ze specjalnego pojemnika kart, na których znajdują się różne obrazki stworzone wyłącznie przy pomocy figur geometrycznych.
W wariancie pierwszym gracze muszą określić czy może bardziej pasuje tu słowo oszacować jaka figura lub/i jaki kolor występuje na wyciągniętej karcie najczęściej. W wariancie drugim muszą określić jakiej z możliwych figur brakuje na wyciągniętej karcie lub, która występuje tylko dokładnie jeden raz. W wariancie 3 musimy określić jak najszybciej co przestawia obrazek ułożony z figur na danej karcie.
Tak to z grubsza wygląda. Od razu mogę powiedzieć, że nam do gustu przypadł najbardziej pierwszy wariant rozgrywki, gdyż jego wielowymiarowość sprawia, że gra jest niezwykle dynamiczna i emocjonująca. Dodatkowo nie występuje tu syndrom bezwzględnego lidera, gdy ktoś jest nadzwyczaj spostrzegawczy i wygrywa każdą rundę, zanim reszta graczy zdąży się czemukolwiek przyjrzeć. Tak naprawdę nie znamy wyniku każdej rundy, dopóki wszyscy gracze nie określą swoich typów.
Dlaczego piszę o typach? Ponieważ w tym wariancie gry bardziej liczy się wizualne oszacowanie ilości niż realne ich policzenie – co uważamy za bardzo fajne. Pozostałe dwa warianty rozgrywki są bardzo szybkie (kwestia 2-3 minut), gdy gracie z osobą bardzo spostrzegawczą (w naszej rodzinie to starsza córka), bo gdy taka osoba wytypuje ekspresowo swoją kartę to już Wasze zastanawiania się nad swoim wyborem są bezcelowe.
Zauważone mankamenty?
Wycięcie pudełku z którego wyciągamy karty podczas rozgrywki pozwala podejrzeć przed wyjęciem karty małe symbole, nadrukowane w tle kart (będące podpowiedzią co przedstawia złożony z figur geometrycznych główny obrazek na każdej karcie) – co przy rozgrywce w 3 wariancie gry powoduje, możliwość zbyt szybkiej identyfikacji przedstawionego z pomocą figur obrazka.
Podsumowanie:
Figur Figle przypadły nam do gustu. Zdecydowanie jest to gra, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym zapewniając emocjonującą rywalizację nawet w mieszanym gronie (szczególnie wariant 1 rozgrywki). Jakość wykonania gry jest na wysokim poziomie zarówno pod względem technicznym (jakość materiałów etc.) jak i wizualnym (oprawa graficzna). Gabaryty gry zdecydowania ułatwiają jej transport zatem patrząc przez pryzmat tytułu towarzyskiego/imprezowego jest dobrze 🙂 Zauważone przez nas wady nie zmniejszają w znaczący sposób atrakcyjności tej gry. Reasumując Figur Figle otrzymuje od nas notę: